אם לדוד המלך הייתה להקה הוא כנראה היה מופיע על הבמה של נוקטורנו. המתחם שמחבק את האמנים והמעצבים של ירושלים חוגג שנתיים של הופעות. היינו שם כדי להרים

אי שם בשלהי שנות העשרים של המאה הקודמת ישב בוריס שץ בירושלים הקטנה, ומזג לעצמו תה רוסי שחור עם קוביית סוכר. למרות שמדובר באומן שהקים את בצלאל ואחד האנשים הכי יצירתיים שהשפיעו על ירושלים, גם הוא בטח לא היה מאמין ש-100 שנה לאחר מכן האזור כולו יהפוך ללב הסצנה של האמנות הירושלמית. מדרחוב שץ-בצלאל עמוס במסעדות ובתי קפה טרנדיים ומתקיים בו יריד מעצבים בסופי שבוע אבל יש מקום אחד שנחשב כלב הפועם של המתחם – נוקטורנו. נכנסים אל בית הקפה שוקק החיים במפלס הראשון, מציצים על הגלריה המיוחדת של האמנים הירושלמים שבקומה השנייה, ומשם כמה מדרגות למטה אל הנוקטורנו לייב, בר הופעות שמקבץ אליו מדי ערב מוזיקה, הרצאות על הבר ואנשים טובים.

אהבה בת עשרים

כדי להבין את הסיפור של נוקטורנו לייב ואת מה שהרים אותו למעלה, צריך לחזור קצת יותר מעשרים שנה אחורה. עמית שכטר, אז בן 17 שמגיע מתל אביב לירושלים ומתחיל לעבוד בניהול בית קפה קטן בשם נוקטורנו. עם חלוף השנים הוא הופך לבעלים של בית הקפה, ומשם בית הקפה יוצא לדרך חדשה, מיקום חדש בבניין היסטורי ובשנתיים האחרונות גם לקונספט של הופעות מוזיקה חיה ותערוכות. עמית הוא כבר ירושלמי בנשמתו ומעיד על עצמו שגם אחרי 20 שנה, יש לו חזון לשנים רבות קדימה.

אז מה יהיה כאן עוד 10 או אפילו 5 שנים?

"אנחנו רוצים להמשיך ולצמוח, לקבע את המעמד של נוקטורנו כמוסד מוזיקה מוביל בירושלים. כבר עכשיו יש לנו קהל נאמן שמורכב מהלקוחות הקבועים, סטודנטים, ירושלמים רבים, אנשים שמגיעים מחוץ לעיר וכמובן תיירים. שוק התיירות בירושלים הוא היעד הבא שלנו ואנחנו מכוונים אל התיירים שמגיעים לעיר". לאחרונה הוא ייסד את עמותת ספקטרום, שמטרתה לסייע לפיתוח הפעילות התרבותית במתחם ובעיר. "בניגוד למקומות אחרים בירושלים, אנחנו לא מקבלים סיוע תקציבי שוטף מגופים עירוניים, להוציא קולות קוראים מעת לעת, וכל ההוצאות הם עלינו. אני מקווה שבשנים הבאות, נוכל לגייס משאבים הולמים ולפתח את המתחם והאזור".

אז עמית הוא הפנים של נוקטורנו והפסקול הוא לגמרי מוזיקה שבאה מהסמטאות של שכונת נחלאות הסמוכה ונולדת בלב של מוזיקאים צעירים ושאפתניים שבחרו ליצור בעיר הזו. "אנחנו בית לאמנים ירושלמים", הוא מספר, "הם מקבלים כאן תנאים מיוחדים ואנחנו גאים לתת להם במה. אמנים כמו האחיות ג'משיד, מיכאל ושמרית גריילסאמר, יונתן בלומנפלד ואמנים רבים נוספים". על הבמה של נוקטורנו לייב אפשר למצוא אמנים צעירים ולהקות מכל הארץ. ויש גם ערבים שמוקדשים להרצאות, ערבי דראג, מסיבות ובקיצור, כל הקוקטייל האמנותי שהופך את ירושלים לאחת הערים הכי מדליקות בלבנט.

יש זמר או זמרת שאתה חולם להביא לכאן?

"הייתי מאוד רוצה להביא להופעה את מארינה מקסימיליאן, היא חברה וגם התחילה את דרכה כאן בירושלים. למען האמת מרינה הייתה לקוחה קבועה של נוקטורנו בגלגולו הקודם, היו ניסיונות להפיק הופעה אבל זה עדיין לא הבשיל. בעתיד אנחנו שואפים להביא אמנים בסדר הגודל שלה".

בדיקת סאונד

הצצה מהירה על תכנית המופעים של נוקטורנו, מגלה שיש משהו טוב שקורה למוזיקה בירושלים. לצד אושיות יוטיוב מגזריות כמו ביני לנדאו, עולים על הבמה גם אמנים מהלב של המיינסטרים כמו יהלי סובול, מיקה קרני, איה כורם ועוד רבים וטובים. באפריל הקרוב יצא הנוקטורנו לייב בליין חדש – ירושמאינדי – שילובי הרכבים ירושלמים שעדיין לא הופיעו ביחד, וכל זה, במסגרת פסטיבל ירושלים לאמנויות 2019. נוקטורנו לייב מתכוון להמשיך ולצמוח כבמה המרכזית לכמה מההופעות הכי טובות שאפשר למצוא בעיר. ואם היו שמועות שהעיר הולכת אחורה, תעשו בדיקת סאונד ותראו שירושלים חיה, בועטת ונותנת בראש.