לכבוד תערוכת "השאלות של לאונרדו" שנפתחה הקיץ במוזיאון המדע בירושלים, הנה חמישה דברים מרתקים שלא ידעתם על גדול אמני הרנסנס – לאונרדו דה וינצ'י

התשובות נמצאות בכוכבים

לאונרדו היה בנו מחוץ לנישואין של פיירו דה וינצ'י, עורך דין מקומי עשיר וחזק, וקתרינה איכרה פשוטה. הוא נולד בכפר וינצ'י שבחבל טוסקנה והחינוך הכפרי שלו עיצב את דעתו על העולם. לאונרדו חיפש תשובות לא רק בספרי ימי קדם או בתנ"ך, אלא גם ובעיקר בעולם הטבע. זו הייתה דרך מחשבה מהפכנית שבהמשך הפכה אותו לגדול מכולם.

אין חכם כבעל הניסיון

בניגוד לאמני רנסנס ידועים אחרים, לאונרדו מעולם לא קיבל חינוך מסודר. למרות שקיבל הדרכה מסוימת על נושאים מסוימים בבית, הוא לא היה דובר לטינית בצורה שוטפת, השפה האקדמית של אותה תקופה. לאונרדו לא הניח לזה לעצור אותו. ביומניו כתב לאונרדו שהידע אינו מתחיל בחקר הלטינית. במקום זאת הוא טען שאין כמו ללמוד מהניסיון.

קן לציפור

לאונרדו היה חובב בעלי חיים נלהב. על פי הביוגרף שלו מהמאה ה -16, ג'ורג'ו וזארי, הוא היה צמחוני והיה נוהג לקנות ציפורים בכלוב כדי לשחרר אותם מיד לאחר מכן.

צייר לי עולם

אף על פי שלאונרדו מפורסם כצייר מדהים, אין לו הרבה ציורים – סה"כ קרוב ל-20 יצירות המיוחסות לו באופן רשמי. עבור לאונרדו, הציור היה כלי לא מטרה. הוא היה סקרן מאוד והציור היה עוד דרך להביע ולהעביר את רעיונותיו.

ימין ושמאל

לאונרדו כתב את היומנים הפרטיים שלו מימין לשמאל משום שהוא היה שמאלי ולכן היה לו קל יותר לכתוב בצורה הזו. הוא גם עשה זאת כדי לשמור על סודיות המחקר שלו, משום שהרעיונות שהוא פיתח היו בגדר כפירה בכנסייה של אז.

השאלות של לאונרדו

לכבוד 500 שנה לפטירתו של ליאונרדו דה וינצ'י ( 1452-1519) יקדיש הקיץ מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, תערוכה ייחודית ונרחבת לכל המשפחה שפותחה, נאצרה, והופקה במוזיאון בירושלים.

 במוקד התערוכה עומדת  סקרנותו חובקת העולם של לאונרדו, הנחשב בעיני רבים ל 'אדם הסקרן בעולם'.  דפוס חשיבתו של לאונרדו רב האומן מאז ילדותו ועד בגרותו שילבה תמיד עקרונות מנחים לשאול – להתבונן – ולרשום. בנוסף, שני מושגים שמלווים את התערוכה כחוט השני: אנלוגיה ואנטומיה (בגוף האדם וכן במכונה).

בתערוכה, למעלה מ-40 מוצגים ומיצגים שונים, רבים מהם  אינטראקטיביים ומזמינים את המבקרים לשאול שאלות, להתנסות בהם ולהיות ב'נעליו' של לאונרדו. נראות התערוכה  מבחינה ויזואלית וגרפית מעודדת שאילת שאלות  ומשלבת  בעיצובה את  רישומיו האייקוניים של לאונרדו.

כל הפרטים על התערוכה